O Bibliotece

Biblioteka cyfrowa: Niepełnosprawność - literatura dziecięca i młodzieżowa ma na celu zebranie i aktualizowanie informacji, publikacji elektronicznych, adresów bibliograficznych pozycji drukowanych, artykułów dostępnych w Internecie dotyczących niepełnosprawności oraz literatury adresowanej do młodych odbiorców. W moim zamierzeniu ta witryna ma stać się wirtualną przestrzenią, w której stykają się różne zagadnienia związane z rehabilitacją, psychologią i integracją społeczną osób z niepełnosprawnościami, a także te powiązane z literaturą dziecięcą i młodzieżową: historia i rozwój literatury, psychologia dziecięca itp.

Pomysł na taki temat biblioteki cyfrowej narodził się na seminarium magisterskim prof. Bronisławy Woźniczki-Paruzel (Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK w Toruniu), w ramach którego przygotowuję pracę dyplomową poświęconą sposobom przedstawiania niepełnosprawności w wydawnictwach dla młodych odbiorców (wydanych w Polsce po 2000 roku). Zatem na najbardziej podstawowym poziomie niniejsze repozytorium będzie stanowiło bazę, zaplecze (naukowe, publicystyczne, literackie itp.) i "magazyn" dla researchingu i pracy naukowej. Może jest to bardzo prozaiczny powód, jednakże według moich intuicji taka biblioteka może znakomicie rozwinąć się dalece poza ramy i zapotrzebowania pracy magisterskiej i stać się użytecznym narzędziem dla różnych grup zainteresowanych podobnym zakresem tematycznym: pedagogów, animatorów, bibliotekarzy, literaturoznawców i innych.

Najważniejszą częścią Biblioteki jest zakładka "Zasoby". Zamieszczone tam materiały (różnego typu: dokumenty, linki do stron/artykułów internetowych, filmy), zostały podzielone na grupy tematyczne, jak np. "Niepełnosprawność - ujęcie teoretyczne", "Osoby niepełnosprawne w Polsce - badania, stan obecny", "Literatura dziecięca i młodzieżowa - historia i teoria", "Psychologia dziecięca".



"Biblioteka cyfrowa: Niepełnosprawność - literatura dziecięca i młodzieżowa" powstała w ramach zajęć z przedmiotu Zasoby cyfrowe prowadzonych przez dr hab. Małgorzatę Kowalską na kierunku zarządzanie informacją i bibliologia (Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii, Wydział Nauk Historycznych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) w roku akademickim 2016/2017.

Komentarze